page-header

3. Niedziela Adwentu – 2023.12.17

Informacje Duszpasterskie
3. NIEDZIELA ADWENTU
2023-12-17

Przeżywamy III Niedzielę Adwentu nazywaną Gaudete – Radujcie się. Prawdziwą radość może nam dać tylko Pan Bóg. Dlatego Adwent, który przeżywamy ma przygotować nas, nasze rodziny i całą naszą parafii na przyjście Chrystusa. To Jezus Chrystus przychodzący do nas w czasie każdej Mszy Świętej, dźwiga nas z naszych smutków i jest źródłem prawdziwej i autentycznej radości.

Msze Święte Roratnie z rozważaniem Słowa Bożego w naszym kościele są codziennie rano o godz. 630 i wieczorem o godz. 1800.  W soboty Roraty o godz. 800. Jest już ostatni tydzień Adwentu, dlatego zapraszamy i zachęcamy wszystkich dorosłych, młodzież i dzieci do liczniejszego udziału w roratach. Niech to będzie nasza adwentowa ofiara. Dzieci wieczorem niech zabierają ze sobą lampiony, byśmy czuwając wraz z Maryją, jak najlepiej przygotowali się na przyjście Chrystusa. Codziennie po Mszy Świętej przeżywamy Nowennę do Dzieciątka Jezus przed Uroczystością Bożego Narodzenia.

 1. W liturgii tego tygodnia będziemy przeżywać:
  • W środę – przed Mszą Świętą Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy,
  • W piątek – przed Mszą Świętą wieczorną Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Po Mszy
  • W sobotę – zakończenie Rorat dla dzieci o godz. 800. W sobotę będzie także Msza Święta niedzielna o godz. 1800, ponieważ w Wigilie nie będzie już Mszy Świętej popołudniowej.
  • W przyszła niedzielę – Wigilia Bożego Narodzenia. Msze Święte będą o godz. 800,1000 i 11 W przyszła niedziele nie będzie Mszy Świętej o godz. 1500. Wieczorem zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy. Zadbajmy o jej tradycyjną, chrześcijańską oprawę. Niech to będzie okazja, do pojednania, a wigilijnej kolacji niech towarzyszy wspólna modlitwa, czytanie Pisma Świętego, łamanie się opłatkiem, a także śpiew kolęd i pastorałek. Zachowajmy wstrzemięźliwość od potraw mięsnych. Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Niech czas Bożego Narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamiętajmy o naszych bliskich zmarłych, a wyrazem tej pamięci niech będzie modlitwa i odwiedziny grobów.
  • W tym roku będą w naszym kościele dwie „Pasterki” o godz. 2200 i 2400, aby więcej osób mogło wziąć udział we Mszy Świętej, w tą wyjątkową noc w roku. Bo w tym roku będzie uroczyste wniesienie Figury Dzieciątka Jezus, którą jako wierną kopie przywieźliśmy z Betlejem, kiedy byliśmy z Parafialną Pielgrzymką w Ziemi Świętej. Figura Dzieciątka Jezus została poświęcona w Grocie Betlejemskiej i można powiedzieć, że cząstka Betlejem będzie tak namacalnie będzie u nas w kościele. Zabierzmy też dzieci na Pasterkę, by uczyć je tej pięknej tradycji. Radośnie we wspólnocie parafialnej uczcijmy nowonarodzonego Jezusa. Kazania na Pasterkach wygłosi Ks. dr hab. Piotr Łabuda, z którym pielgrzymowaliśmy do Ziemi Świętej.

Oprawę liturgiczną Pasterki o godz. 2200 poprowadzi nasz Zespół Regionalny „Niskowioki”.Zapraszamy już od godz. 2130 na wspólne kolędowanie z Zespołem „Niskowioki”.

Oprawę liturgiczną Pasterki o godz. 2400 poprowadzi nasz Chór Parafialny i Schola Młodzieżowa.Zapraszamy również już od godz. 2330 na wspólne kolędowanie przy szopce w tą szczególną noc w roku.

Ofiary zbierane na tace w czasie Pasterki przeznaczone są na Fundusz Obrony Życia.

 1. Adwentowa spowiedź w naszej Parafii będzie – w środę  20 grudnia. Spowiedź będzie od godz. 14.30-18.00   Przerwa od 16.00-16.30. Dzieci i młodzież spowiadająca się na I piątki niech też przystąpi do spowiedzi przed Świętami. Skorzystajmy wszyscy z sakramentu pokuty, zachęcajmy naszych domowników, aby nie było nikogo w Parafii, kto niepojednany z Panem Bogiem i bliźnim przeżywałby te Święta. Niech to Boże Narodzenie dokona się przede wszystkim w nas, w naszym sercu i w naszych rodzinach.
 2. Spotkania Grup parafialnych:

– Liturgiczna Służba Ołtarza w środę o godz. 1900.

– Grupa Młodzieżowa w piątek o godz. 1930.

 1. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących, zwłaszcza dzieci z biednych rodzin, poprzez zakup świec Caritasu, w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świece, które zapalimy na wigilijnym stole można jeszcze nabyć dzisiaj po Mszach Św. Te świece możemy później zanieść na groby naszych bliskich, których już nie ma przy naszym wigilijnym stole
 2. Dziękuje wszystkim, którzy ofiarowali dary, produkty żywnościowe i środki czystości dla osób potrzebujących. Składamy także podziękowanie naszemu Parafialnemu Oddziałowi Caritas, za przygotowanie i rozwiezienie darów – Bóg zapłać
 3. W piątek po Mszy Świętej wieczornej zawieszamy w naszym kościele wieczystą Adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, aż do środy 27 grudnia do godz. 1800. W piątek wieczorem rozpoczniemy przygotowanie naszego kościoła na Święta, strojenie i sprzątanie, a czas Świąt jest czasem rodzinnych spotkań i odwiedzin. W tym roku, jak i w poprzednich dzięki życzliwości naszych sąsiadów Państwa Kawalec budujemy też Szopkę żywą, którą przez ten okres Bożego Narodzenia będzie można nawiedzać.
 4. Wyjazd do chorych przed Świętami – chorzy w Biczycach Dolnych w piątek od godz. 8.00, a Chorzy w Niskowej w sobotę od godz. 10.30. Wyjeżdżamy do tych chorych, których zgłaszamy do czwartku w zakrystii.
 5. Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia i zapraszamy do uczestnictwa we Mszy Świętej i przyjęcia Komunii Świętej.
 6. Bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom Niskowej za sprzątanie naszego kościoła w ubiegłym tygodniu i za złożone ofiary na kwiaty.