Powoływanie Rady
- W każdej parafii proboszcz powołuje do pomocy w administrowaniu majątkiem kościelnym Parafialną Radę Gospodarczą.
- Członków Rady dobiera sobie sam proboszcz. Czyni to według własnego rozeznania i rozsądnej konsultacji społecznej w ten sposób, aby skład Rady stanowili parafianie:
- najbardziej godni i cieszący się powszechnym zaufaniem
- głęboko religijni, szczerze oddani Kościołowi i chcący lojalnie współpracować z proboszczem
- aktywni, a przy tym znający się na sprawach, które trzeba będzie załatwiać
- dysponujący na tyle wolnym czasem, ażeby mogli wziąć na siebie określone zadania.
3. Członkostwo w Radzie jest funkcją honorową i bezpłatną.
Sposób działania Rady
- Do zakresu działania Rady należą wyłącznie sprawy gospodarcze, dotyczące spraw majątkowych i finansowych parafii.
- Rada świadczy proboszczowi konkretną pomoc przez wykonywanie podjętych zadań jak organizowanie ludzi do prowadzenia robót, wyszukiwanie, zakup i przywóz potrzebnych materiałów, sprawowanie nadzoru przy robotach, pomoc w zdobywaniu i pozyskiwaniu środków finansowych, pomoc w znalezieniu potrzebnych fachowców, pomoc w wyszukiwaniu pomocy domowej, w prowadzeniu gospodarstwa, wydzierżawianiu gruntu itp.
- Parafialna Rada Gospodarcza służy radą i oceną inicjatyw oraz projektów wnoszonych zarówno przez proboszcza jak i przez członków Rady lub innych parafian, co do celowości, stosowności i możliwości realizacyjnych.
- Rada informuje parafian, zwłaszcza w swoim środowisku o potrzebach i zamierzeniach inwestycyjnych parafii; z drugiej strony informuje także proboszcza o odbiorze, z jakim te zamierzenia spotykają się wśród parafian.
- Przewodniczącym Rady jest proboszcz. On też zwołuje posiedzenia Rady, ustala porządek obrad, przewodniczy obradom i wykonuje podjęte postanowienia.
- Obrady Rady odbywają się zasadniczo w kancelarii parafialnej i podlegają tajemnicy służbowej, chyba, że w poszczególnych przypadkach Rada uchwali inaczej.
- Na posiedzenia rady powinni być zaproszeni wszyscy członkowie Rady.
- Rada jest organem tylko doradczym i wspomagającym proboszcza. Podjęte w niej ustalenia nie mają mocy wiążącej dla proboszcza. Niemniej jednak stanowią wskazania, z których proboszcz powinien we właściwy sposób korzystać.
- Członkowie Rady składają na ręce proboszcza następujące przyrzeczenie:
„ Ja NN, powołany na członka Parafialnej Rady Gospodarczej, przyrzekam wobec Boga, że powierzonymi funkcję będę wykonywał według najlepszej swej woli, zgodnie z moim sumieniem i z przepisami prawa kościelnego.
W szczególności przyrzekam, że będę dbał o całość i bezpieczeństwo majątku kościelnego, w zgodnej współpracy z rządcą parafii, mając na względzie tylko chwałę Bożą i dobro Kościoła. Tak mi dopomóż Bóg! Amen”