page-header

30. Niedziela Zwykła – 2023.10.29

Informacje Duszpasterskie
30. NIEDZIELA ZWYKŁA
2023-10-29

Dzisiaj przeżywamy Rocznicę Poświęcenia naszego kościoła. Wspominamy dziś z wielkim szacunkiem fundatorów i budowniczych naszej świątyni. Ze szczególną wdzięcznością myślimy o tych, którzy dziś, przez składane ofiary i inną pomoc, dbają o jej utrzymanie i piękno. Dzisiejsza Uroczystość rocznicy poświęcenia własnego Kościoła zachęca nas także do dziękczynienia za dar wiary i przynależności do Kościoła – tej wielkiej rodziny Ludu Bożego. Przypomina nam także o odpowiedzialności za Kościół, zarówno ten materialny, jak i duchowy.

 

 1. W liturgii tego tygodnia będziemy przeżywać:
  • Jutro w poniedziałek – organizujemy spowiedź przed Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Będą dodatkowi kapłani z sąsiednich parafii, dlatego skorzystajmy wszyscy, by można było zyskiwać odpusty za zmarłych i pomagać duszom czyśćcowym. Zachęcamy także dzieci, które korzystają ze spowiedzi na I piątek, aby także przystąpiły jutro do sakramentu pokuty. Spowiedź będzie od godz. 1600 – 1800
  • We wtorek – zakończenie nabożeństw różańcowych o godz. 1730. Zapraszamy wszystkie dzieci, które uczęszczały na Różaniec i tak pięknie się modliły. Natomiast wieczorem na 2030 zapraszamy na modlitwę adoracyjną – „Czuwanie ze Świętymi”.
  • W środę – przeżywać będziemy Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze Święte w tym dniu będą o godz. 800, 1000 i na cmentarzu o godz. 1140. O godz. 1100 z kościoła wyruszymy z procesją na cmentarz i będzie Różaniec oraz modlitwy za zmarłych. Procesje robimy o godz. 1100, aby ci którzy są na Mszy Świętej o godz. 1000 mogli wziąć w niej udział i po procesji na cmentarz wrócą do domu, a ci którzy przyjdą na procesję mogą zostać na Mszę Świętą na cmentarzu, która rozpocznie się ok. godz. 1140. W Uroczystość Wszystkich Świętych nie będzie już Mszy Świętej o godz. 1500. Po południu będzie możliwość odwiedzenia innych cmentarzy, gdzie mamy naszych bliskich. Wieczystą Adorację Pana Jezusa w Najśw. Sakramencie w tym dniu rozpoczniemy od godz. 1800.

Ofiary zbierane do puszek po Mszach Świętych i na cmentarzu przeznaczone będą na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie. Prosimy o wsparcie naszego Seminarium Duchownego.

 • We czwartek – Wspomnienie Wszystkich Wiernych zmarłych – Dzień Zaduszny. Msze Św. będą o godz. 800, 1500 (w kaplicy na cmentarzu) i 1800. Pół godziny przed Mszą Świętą o godz. 800 i 1800będą czytane wypominki i Modlitwa Różańcowa, natomiast o godz. 1500 przed Mszą Świętą będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia wraz z wypominkami. Przypada także w tym dniu I czwartek miesiąca. Na Mszę Świętą o godz. 1800 i spotkanie w grupach zapraszamy uczniów klas VIII Szkoły Podstawowej, którzy już bezpośrednio przygotowują się do sakramentu bierzmowania. Na Mszę Świętą zapraszamy również rodziców.
 • W piątek – przypada I piątek miesiąca. Msze Święte o Najświętszym Sercu P. Jezusa będą o godz. 630 i 1800,, dla dzieci Msza Święta w I piątek będzie o godz. 1630.

Ofiary zbierane w I piątek na tacę przeznaczone są na misje.

 • Wyjazd do chorych w I piątek od godz. 800.
 • W sobotę – Wspomnienie Św. Karola Boromeusza, bpa, przypada także I sobota miesiąca. Msza Święta będzie o godz. 800.

Róże Różańcowe, Rycerstwo Niepokalanej, wszystkich czcicieli Matki Bożej i św. Józefa zapraszamy  wcześniej o godz. 730 na Różaniec, który jak co miesiąc poprowadzi Rycerstwo Niepokalanej. W sobotę rano rozpoczniemy też Oddanie 33 – Św. Józefowi. Jest to 33dniowa  indywidualna formacja, która pomoże nam wejść w doświadczenie takiej osobistej relacji z Panem Bogiem wpatrując się we wzór i przykład św. Józefa.  Uroczyste oddanie odbędzie się 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego poczęcia NMP. Serdecznie zapraszamy do podjęcia tej formacji wszystkich Parafian – młodszych i starszych, a szczególnie zapraszamy mężczyzn i młodzież, dla których św. Józef może być pięknym wzorem i orędownikiem.

 • W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych po Mszy Świętej o godz. 800.
 • W przyszła niedzielę zapraszamy na spotkanie przygotowujące do I spowiedzi i Komunii Świętej dzieci z klas III Szkoły Podstawowej wraz z rodzicami. Spotkanie rozpocznie się jak w ubiegłym miesiącu o godz. 1400 w sali ks. prof. B. Kumora dla rodziców, a w innej sali dla dzieci. Przyjdźcie razem jako ojciec i matka. Po zakończonym spotkaniu tak zaplanujmy, aby wspólnie, rodzinnie uczestniczyć we Mszy Świętej niedzielnej o godz. 1500 w naszym kościele. Zapraszam bardzo serdecznie wszystkich rodziców, a jeśli macie małe dzieci do opieki, poprośmy dziadków o pomoc, a jeśli ktoś nie ma z kim zostawić dzieci, to w tej godzinie Siostra Bernadetta zaopiekuje się dziećmi, ważne abyśmy wspólnie przeżywali to przygotowanie do jakże ważnego wydarzenia w Waszej rodzinie jakim jest I Komunia dziecka.
 1. Możliwość spowiedzi przed I piątkiem będzie także we czwartek od godz. 1700 i w piątek od godz. 1600.
 2. Ze stolika pod chórem można zabrać kartki na wypominki. Na kartkach z wypominkami rocznymi zaznaczajmy, przed którą Mszą Św. w niedzielę chcemy, by były czytane. Wypominki składajmy w zakrystii lub w kancelarii. Aby nie było pomyłek, prosimy, aby zmarłych wypisywać czytelnie, zawsze imiona podawać w I przypadku i unikać określeń syn, córka, rodzice, czy mąż, żona. Podajemy imiona i nazwisko. Na wypominki roczne wypisujmy tych najbliższych zmarłych, a na wypominki listopadowe możemy podawać więcej swoich zmarłych krewnych, znajomych, czy przyjaciół.
 3. Od 1-8 listopada możemy zyskiwać odpusty za zmarłych. Odpust to darowanie całej (odpust zupełny) lub części (odpust cząstkowy) kary doczesnej za grzechy. Warunki odpustu:
 • być w stanie łaski uświęcającej i w danym dniu przyjąć Komunię Św.
 • nawiedzić cmentarz i tam odmówić „Wierzę w Boga Ojca..”, „Ojcze nasz…”, dowolną modlitwę w intencjach ojca św. np. „Zdrowaś Maryjo..,” oraz pomodlić się za zmarłych np. „Wieczny odpoczynek…”.
 • wyzbyć się przywiązania do nawet najmniejszego grzechu.
 • Odpust zupełny możemy zyskiwać jeden raz na dzień i ofiarować za jedną duszę w czyśćcu cierpiącą, natomiast odpust cząstkowy możemy zyskiwać wiele razy na dzień i ofiarować za wiele dusz w czyśćcu cierpiących.
 1. Bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom Niskowej za sprzątanie kościoła w ubiegłym tygodniu i za złożone ofiary na kwiaty.
 2. Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia i zapraszamy do uczestnictwa we Mszy Św. i przyjęcia Komunii Świętej.