page-header

4. Niedziela Adwentu – 2023.12.24

Informacje Duszpasterskie
4. NIEDZIELA ADWENTU
2023-12-24

 1. Dzisiaj przeżywamy IV Niedzielę Adwentu. Msze Święte są o godz. 800,1000 i 11 Nie będzie dzisiaj Mszy Świętej o godz. 1500. Wieczorem zasiądziemy w naszych rodzinach do wigilijnej wieczerzy. Zadbajmy o jej tradycyjną, chrześcijańską oprawę. Niech to będzie okazja, do pojednania, a wigilijnej kolacji niech towarzyszy wspólna modlitwa, czytanie Pisma Świętego, łamanie się opłatkiem, a także śpiew kolęd i pastorałek. Zachowajmy wstrzemięźliwość od potraw mięsnych. Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Niech czas Bożego Narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamiętajmy o naszych bliskich zmarłych, a wyrazem tej pamięci niech będzie modlitwa i odwiedziny grobów.

W tym roku będą w naszym kościele dwie „Pasterki” o godz. 2200 i 2400, aby więcej osób mogło wziąć udział we Mszy Świętej, w tą wyjątkową noc w roku. Na Pasterkach będzie uroczyste wniesienie Figury Dzieciątka Jezus, którą jako wierną kopie przywieźliśmy z Betlejem, kiedy byliśmy z Parafialną Pielgrzymką w Ziemi Świętej. Figura Dzieciątka Jezus została poświęcona w Grocie Betlejemskiej i można powiedzieć, że cząstka Betlejem będzie tak namacalnie będzie u nas w kościele. Zabierzmy też dzieci na Pasterkę, by uczyć je tej pięknej tradycji. Kazania na Pasterkach wygłosi Ks. dr hab. Piotr Łabuda, z którym pielgrzymowaliśmy do Ziemi Świętej.

     Oprawę liturgiczną Pasterki o godz. 2200 po Lachowsku poprowadzi nasz Zespół Regionalny „Niskowioki”. Zapraszamy już od godz. 2130 na wspólne kolędowanie z Zespołem

Oprawę liturgiczną Pasterki o godz. 2400 poprowadzi nasz Chór Parafialny i Schola Młodzieżowa. Zapraszamy również już od godz. 2330 na wspólne kolędowanie przy szopce w tą szczególną noc w roku.

Ofiary zbierane na tace w czasie Pasterki przeznaczone są na Fundusz Obrony Życia.

 1. W poniedziałek – Uroczystość Bożego Narodzenia. Msze Św. o godz. 800,1000,1130 i 1500.
 2. We wtorek – Święto Św. Szczepana. Msze Św. o godz. 800,1000,1130 i 1500. Składka w drugi dzień świat przeznaczona jest na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie. Przed Mszami Świętymi o godz. 800, 1000 i 1130 będą jasełka w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Niskowej w ramach Kolędy Misyjnej. Po Mszach Świętych ofiary zbierane do puszek będą przeznaczone na pomoc dzieciom w krajach misyjnych.
 3. W środę – Święto Św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Msze Święte o godz. 630 i 1800. Po Mszach Świętych poświęcenie wina. W środę po Mszy Św. wieczornej wznawiamy Wieczystą Adorację Najświętszego Sakramentu.
 4. We czwartek – Święto Św. Młodzianków Męczenników. Msza Święta o godz. 630.
 5. W przyszłą niedzielę – Święto Świętej Rodziny z Nazaretu – Jezusa, Maryi i Józefa. Zakończenie Starego Roku – po każdej Mszy Świętej adoracja Najświętszego Sakramentu i uroczyste Te Deum. Ofiary zbierane na tace w przyszłą niedziele przeznaczone będą na ogrzewanie naszego kościoła.
 6. W środę 27 grudnia rozpoczynamy w naszej parafii odwiedziny duszpasterskie tzw. „Kolędę”. Pamiętajmy, że chrześcijanin przyjmujący kapłana daje świadectwo swojej przynależności do parafii. W czasie „Kolędy” najważniejsza jest modlitwa i błogosławieństwo domu. Myślę, że nawet krótka rozmowa w czasie „Kolędy” tak wiele znaczy i dla nas kapłanów i dla członków rodzin. My kapłani poznając Wasze nieraz wielkie problemy, które przeżywacie, możemy w tych konkretnych intencjach się pomodlić, kiedy zanosimy modlitwy za naszych Parafian. Bez takiej osobistej rozmowy pewno o tych wielu przeżywanych Waszych problemach byśmy nie wiedzieli. My, kapłani też jesteśmy otwarci na Wsze sugestie i uwagi odnośnie prowadzonego duszpasterstwa w naszej. W miarę możliwości prosimy o przyjazd po księdza. W tym tygodniu prosimy o przyjęcie kapłanów w następujących domach: /…./
 7. Plan kolędy jest wywieszony w gablocie i dostępny na stronie internetowej naszej parafii.
 8. Składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagali w przygotowaniu i strojeniu naszej świątyni na Święta Bożego Narodzenia. W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach powstała „Żywa Szopka” na zewnątrz kościoła, dlatego pragnę gorąco podziękować Panom; Maćkowi Kawalcowi, Jarosławowi Łatce, Grzegorzowi Kumor, Tadeuszowi Sromek, Markowi Zarycznemu, Piotrowi Bawołek, Wiesławowi Cisowskiemu Czesławowi Oleś i Andrzejowi Zarycznemu, oraz chłopcom z Grupy Młodzieżowej, którzy włożyli wiele pracy i wysiłku, by ta żywa „szopka powstała”. Dziękuję także wszystkim, którzy przywieźli swoje zwierzęta do szopki i tym, którzy teraz troszczą się o nie – Bóg zapłać. „Żywą szopkę” można nawiedzać do niedzieli 7 stycznia – serdecznie wszystkich zapraszamy.
 9. Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia i zapraszamy do uczestnictwa we Mszy Świętej i przyjęcia Komunii Świętej.
 10. Bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom Niskowej za sprzątanie naszego kościoła w ubiegłym tygodniu i za złożone ofiary na kwiaty.